Opierając się o doświadczenie współpracujących z nami protetyków oraz liczne konsultacje z osobami po amputacji, zalecamy umiejscowienie komór powietrznych w obszarach, gdzie występują tkanki miękkie. To właśnie te rejony ulegają wahaniom objętości. Mogą one zostać poddane delikatnej kompresji, co sprawi, że wypełniona komora będzie doskonale i komfortowo przylegać na całej swojej powierzchni do skóry kikuta. Nie zalecamy umieszczania komór w rejonach występowania punktów kostnych. Sugerowane obszary komór powietrznych:
Lej podudzia:
- Boczna i przyśrodkowa powierzchnia wzdłuż kości piszczelowej w przedniej części goleni
- Tylna powierzchnia goleni w rejonie mięśnia brzuchatego łydki i płaszczkowatego łydki (dobrze współdziała z komorami wzdłuż kości piszczelowej)
- Boczna powierzchnia goleni poniżej głowy kości strzałkowej
- Przyśrodkowa powierzchnia goleni w rejonie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki
Lej uda:
- Boczna powierzchnia uda poniżej krętarza większego kości udowej na powierzchni mięśnia naprężacza powierzchni szerokiej i na przebiegu pasma biodrowo-piszczelowego
- Przednia powierzchnia uda w rejonie przebiegu głowy prostej mięśnia czworogłowego uda
- Tylna powierzchnia uda w podłużnym „kanale pośladkowym”
- Tylna powierzchnia uda w rejonie przebiegu mięśnia półścięgnistego i dwugłowego uda
- Przyśrodkowa powierzchnia uda w rejonie mięśni z grupy przywodzicieli uda
W trakcie planowania rozmieszczenia komór w leju kończyny górnej należy pamiętać, aby znalazły się one w rejonach tkanek miękkich. Dobre efekty uzyskuje się poprzez umieszczenie komór po przeciwległych stronach leja.
Nie jest to zamknięty schemat możliwości rozmieszczenia komór. Ostateczną decyzję pozostawiamy protetykom. Nie chcemy w żaden sposób ograniczać kreatywności oraz indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. W razie pytań dotyczących umiejscowienia czy kształtu komór, zapraszamy do kontaktu.